EPDM fólie

V šedesátých letech byly zavedeny technologie odvozené z výroby elastomerů a polymerů, jakožto alternativa ke konvenčním systémům z asfaltových pásů, které se mnoho desetiletí předtím používaly jako základní střešní systémy.

 

Syntetická guma EPDM byla poprvé představena v roce 1962 a komerční výroba začala v roce 1963. První střechy z EPDM byly nainstalovány na konci šedesátých let. Od té doby zaznamenalo jejich použití prudký nárůst hlavně díky jejich dvěma unikátním vlastnostem:

- Kompletně nasycený polymerový řetězec poskytuje prakticky neomezenou odolnost vůči ozónu a vlivům počasí, dobrou tepelnou odolnost a pružnost při nízkých teplotách.

- Schopnost přijmout relativně velké množství plniva a oleje ve srovnání s jinými gumami při udržení vysoké úrovně fyzikálních vlastností směsi.

 

Tato kombinace vysoké kvality a cenové výhodnosti vedla k rychlému proniknutí na různé trhy. Směsi EPDM byly skutečně vyvinuty pro širokou škálu aplikací např.:

- Stavebnictví: gumové střešní membrány, izolace kanálů, rybníků a nádrží, těsnění oken.

- Automobilový průmysl: hadice chladičů a topení, brzdové díly, těsnění.

- Různé: pásové dopravníky, nárazníky v docích, těsnění, přívodní a odpadní hadice.

Ve stavebnictví byly na celém světě úspěšně nainstalovány milióny čtverečních metrů střešních membrán Firestone EPDM. Počínaje mrazivými podmínkami na Aljašce a konče vyprahlými pouštěmi na Středním východě, přičemž vždy zachovaly vodotěsnost desetitisíců budov a staly se jednou z nejlépe přijímaných membrán nové technologie.

 

Vlastnosti Firestone EPDM

Nízké náklady vzhledem k životnosti

Minimální životnost EPDM fólie je 50 let, tuto skutečnost potvrzuje výzkum nezávislé německé zkušebny. Navíc neobsahuje žádná změkčovadla, a proto v průběhu své životnosti nekřehne. Membrána RubberGard® EPDM je zcela rezistentní vůči půdním mikroorganismům a bakteriím. Je plně vulkanizovaná a inertní, takže během své životnosti nemění své vlastnosti. Z toho vyplývá jednoduchost oprav v případě mechanického poškození v průběhu životnosti systému.

 

Rychlá a snadná instalace

EPDM membrána se používá v jedné vrstvě, další urychlení spočívá v užití velkých plachet, největší rozměr je 15,25 m×61 m, tzn. více než 930 m² plochy lze pokrýt jedinou plachtou. V případě rekonstrukce se membrána může bezprostředně položit přímo na staré asfaltové pásy, případně na EPS bez nutnosti pokládky separační vrstvy.

Velkou výhodou membrány EPDM je slučitelnost s titanzinkovým oplechováním.

 

Vysoká pružnost a průtažnost

Dobrá pevnost v tahu a vynikající pružnost minimálně 300 %, která pomáhá přenést dilatační pohyby nosné konstrukce.

 

Příznivý k životnímu prostředí

Materiál je plně recyklovatelný. Studií hnutí Greenpeace byla fólie EPDM vyhodnocena jako střešní materiál s nejmenší škodlivostí pro životní prostředí v procesu od výroby, přes dobu životnosti fólie, až po recyklaci. Dalšími studiemi (GreenTeam) byl prokázán nejmenší vliv na oteplování planety GWP ze všech používaných střešních hydroizolací.

 

Vysoká pružnost i při nízkých teplotách až do -45 ˚C

Práce na střechách nejsou limitovány ani v zimním období při extrémně nízkých teplotách, pokládka je možná i při mrazu.

 

Rozměrová stálost

Folie EPDM má při stejné teplotě stálý rozměr, který se v průběhu životnosti nemění.

- Nízká plošná hmotnost – 1,38 kg/m²

- Odolnost proti proražení a otěru

- Prostupnost pro vodní páry